Fotografija je tehnika, s katero trajno zapišemo mirujoce ali gibajoce predmete na razlicne nacine. V dobesednem prevodu bi pojem »fotografija« pomenil »risanje na svetlobo«.

Danes verjetno najbolj poznan ter najbolj razširjen nacin zapisa je zagotovo digitalen zapis, obstajajo pa tudi kemicni ter mehanski zapisi, ki so bili popularni pred pojavom digitalnega fotografiranja.

Z razvojem fotografije so se razvijale tudi mnoge fotografske zvrsti, ki so si za svojo sliko izbrale razlicne motive in teme. Tako danes poznamo ogromno razlicnih fotografskih zvrsti.

Vsaka poudarja in se osredotoci na dolocen del predmeta, ki ga želi zajeti v sliko. Tako danes obstaja umetniška, reporterska ter znanstvena fotografija, astro- in aerofotografija ter mnoge druge.

Marsikdaj se nam zgodi, da posnamemo fotografijo, za katero mislimo, da je popolna in resnicno dobra. A doma se nato rado zgodi, da vidimo, da slika ni niti približno tako dobra, kot smo mislili. Pomembno je, da se fotograf na fotografiranje ustrezno pripravi še preden sploh posname fotografijo.

Najbolj pomembno je, da fotograf pozna delovanje svojega fotoaparata. Nekateri digitalni fotoaparati slikajo z zamikom in ce tega ne vemo, se nam lahko hitro zgodi, da detajl, ki ga želimo ujeti, zamudimo. Prav tako je tudi pomembno, da imamo pri slikanju izbran pravi nacin slikanja. To velja predvsem za digitalne fotoaparate, ki imajo veliko funkcij, ki pa jih navadni uporabniki velikokrat ne znajo izkoristiti. Za nocno slikanje vklopite nocni nacin in pazite, da v tem nacinu ne boste slikali portretov. Dobro pa je tudi, da se naucite slike, ki ste jih posneli z digitalnim fotoaparatom, obdelati v ustreznih programih. Z njimi lahko fotografije zelo polepšate in tako prikažete ravno tiste detajle, ki jih želite izpostaviti.